вівторок, 8 грудня 2015 р.

Узагальнення і систематизація знань з теми: «Давній Рим» 6 клас



Урок №___
Тема:  Узагальнення і систематизація знань з теми: «Давній Рим»
Мета: закріпити знання з історії Давнього Риму, вміння користуватися історичною картою; вдосконалювати навички роботи в групі, вміння узагальнювати, порівнювати, дати можливість кожному учневі виявити активність, показати рівень своєї ерудиції; виховувати інтерес до історичного минулого.
Обладнання: комп’ютер, слайдова презентація Power Point, історична карта «Стародавній  Рим», роздатковий матеріал (додатки).
Тип уроку: урок-змагання.
Хід уроку:
І. Організація класу
Підготовка ТЗН. Оформлення дошки. Ознайомлення учнів з умовами проведення уроку. Поділ учасників на 2 групи. Визначення капітанів груп.
ІІ. Орієнтація
І тур – «Юні історики»
Словникова робота
Вчитель показує картки з термінами (додаток), а учні дають визначення понять через підняту руку. Учитель оцінює результати
Децимація – у римській армії – форма покарання, страта кожного десятого воїна за жеребом.
Акведук – римський наземний водогін у вигляді жолоба на високих кам’яних підпорах.
Вето – право заборони на рішення сенату, яке мали народні трибуни в Ст. Римі.
Нобілітет – вищі кола римського суспільства.
Імперія – держава, створена з країн, підкорених державою-завойовницею.
Й
РИтор – вчитель красномовства.
Матрона – одружена жінка, мати сімейства.

Вчитель: Виділені літери термінів складають сьогоднішню тему уроку –  «Давній Рим» (слайд №1).
ІІІ. Керована практика
ІІ тур – «Мандрівники»
Учням роздаються картки із завданнями (слайд). На виконання надається 3-5 хвилин.
Робота з картою:
Завдання: заповніть таблицю (додаток), (слайд №2,3).
Питання для порівняння
Італія
Півострів, на якому знаходяться
Апеннінський,
південь Європи
Якими морями омиваються
Адріатичне, Тірренське, Іонічне, Середземне
Клімат

Теплий, м’який; багато дощів
Рельєф: гори, рівнини, ріки тощо
Рівнинна країна, вкрита густими лісами, широкими луками.
З півночі захищена горами Альпами, а зі сходу – довгим хребтом Аппенінських гір. Річки: Тибр, Рубікон, По тощо.
Острови

Островів мало. Сицилія, Сардинія і Корсика.
Перевірка таблиць  (слайд №4).
Перегляд відео фрагменту (5 хв.):  Учням пропонується перегляд відео про Ромула і Рема. Та відповісти на запитання:
- Нагадайте, коли було засновано Рим? (21 квітня 753 року до н.е.)
- Скільки років вже існує це місто на Капітолійському пагорбі? (2765 років)
- Хто був засновником міста?
- Яку релігію сповідували у Давньому Римі?
ІІІ тур – «Юні теологи»
Вправа «Наведіть лад»  (додаток)
Завдання: команди повинні привести у відповідність імена богів і сферу їх діяльності.
1-а команда
1) Юпітер
А) Богиня заміжніх жінок
2) Юнона
Б) Бог грому і блискавки
3) Веста
В) Богиня хлібних полів
4) Діана
Г) Богиня-захисниця простих людей
5) Церера
Д) Богиня наук, мистецтва, ремесл
6) Міневра
Е) Богиня домашнього вогнища
Відповіді:1Б; 2А; 3Е; 4Г; 5В; 6В.

 (слайд 5)
ІV тур «Дожени лідера»
Вправа «Чиста дошка»
Після відповіді учнів на запитання, вчитель прибирає його з дошки. (слайд 6)
-        На які періоди за формою державного управління поділяють історію Давнього Риму?
(царський, республіканський та імперський)
-        Що означав термін республіка? (форма державного управління через обраних народом урядовців)
-        Коли в Римі розпочався період Республіки?
(з 509 р. до н.е. римляни обирали верховних урядовців терміном на 1 рік)
-        Гай Юлій Цезар, Марк Ліциній Красс, Гней Помпей – в історії яку назву дістав цей союз?
(Перший тріумвірат)
-        Коли і де була розбита армія Помпея?
(У серпні 48 р. до н.е., у битві під Фарсалом (Греція), Цезар розбив армію Помпея, якому вдалося втекти до Єгипту)
V тур «Хронологи»
Вправа «Виправте помилки» (додаток, слайд 7)
Завдання  командам:

Подія
Роки
Хто переміг
Значення
І Пунічна війна
149–146 рр. до н.е.
Рим
Рим здобув Іспанію, Північну Італію. Карфаген мав знищити свій флот, сплатити контрибуцію.
ІІ Пунічна війна
218 – 201 рр. до н.е.
Карфаген
Рим отримав Сицилію, Карфаген мав сплатити контрибуцію та повернути без викупу полонених
ІІІ Пунічна війна
264 – 241
рр. до н.е.
Рим
Рим став повним володарем Середземномор’я. Карфаген був знищений.

Правильні відповіді (слайд 8):
Подія
Роки
Хто переміг
Значення
І Пунічна війна
264 – 241
рр. до н.е.
Рим
Рим отримав Сицилію, Карфаген мав сплатити контрибуцію та повернути без викупу полонених
ІІ Пунічна війна
218 – 201 рр. до н.е.
Рим
Рим здобув Іспанію, Північну Італію. Карфаген мав знищити свій флот, сплатити контрибуцію.
ІІІ Пунічна війна
149 – 146 рр. до н.е.
Рим
Рим став повним володарем Середземномор’я. Карфаген був знищений.

VІІ тур «Здогадайся що?»
На слайдах ви бачите матрьошку та квітку гладіолусу.  Капітанам пропонується з’ясувати,  як ці речі пов’язані з історією Давнього Риму?
(Гладіус – римський меч, матрона - одружена жінка, мати сімейства)
ІV. Незалежна практика
Тестування.
1.     Рим був заснований:
а) 953 р. до н.е.;      в) 853 р. до н.е.;
б) 753 р. до н.е.;      г) 653 р. до н.е..
2.     Під час ІІ Пунічної війни карфагенське військо очолював:
а) Гамількар;
б) Ганнібал;
в) Сципіон;
г) Помпей.
3.     Рабів, які виступали в цирку та зі зброєю в руках билися одне з одним або з дикими звірами, називали:
а) колонами;
б) ілотами;
в) гладіаторами;
г) плебеями.
4.     Держава, створена в результаті підкорення інших країн і народів, називається:
а) провінція;
б) колонія;
в) монархія;
г) імперія.
5.     Першим імператором у Римі був:
а) Корнелій Сулла;
б) Гай Юлій Цезар;
в) Октавіан Август;
г) Тіберій.
6.     Поему «Енеїда» написав:
а) Гомер;
б) Вергілій;
в) Горацій;
г) Лукіан.
7.     Італія розташована на півострові:
а) Балканському;
б) Апеннінському;
в) Кримському;
г) Скандинавському.
8.     Республіку в Римі було проголошено:
а) 810 р. до н.е.;
б) 710 р. до н.е.;
в) 510 р. до н.е.;
г) 509 р. до н.е..
9.     Верховним органом державного управління в Римі за часів республіки був:
а) ареопаг;
б) герусія;
в) тріумвірат;
г) сенат.
10.   Нова релігія, що виникла в Римській імперії, мала назву:
а) буддизм;
б) іслам;
в) іудаїзм;
г) християнство.
Взаємоперевірка робіт учнів.
Відповіді: 1б, 2б, 3в, 4г, 5в, 6б, 7б, 8г, 9г, 10г. (слайд)
VІ Оцінювання учнів: підрахунок балів, самооцінка, оцінка вчителя.
V. Домашня практика: §47, §48.





Додатки


















Децимація

Акведук

Вето

Нобілітет

Імперія

Й

РИтор

Матрона



Завдання: заповніть таблицю та порівняйте природні умови Греції та Італії.

Питання для порівняння
Італія
Півострів, на якому знаходяться

Якими морями омиваються

Клімат


Рельєф: гори, рівнини, ріки тощо

Острови





Завдання: заповніть таблицю та порівняйте природні умови Греції та Італії.

Питання для порівняння
Італія
Півострів, на якому знаходяться

Якими морями омиваються

Клімат


Рельєф: гори, рівнини, ріки тощо

Острови



Вправа «Наведіть лад».
Завдання: команди повинні привести у відповідність імена богів і сферу їх діяльності.
1) Юпітер
А) Богиня Місяця і полювання
2) Юнона
Б) Бог грому і блискавки
3) Меркурій
В) Бог вогню і ковальства
4) Діана
Г) Богиня шлюбу і родючості
5) Плутон
Д) Бог торгівлі
6) Вулкан
Е) Бог підземного царства


Вправа «Виправте помилки».

Подія
Роки
Хто переміг
Значення
І Пунічна війна
149 – 146 рр. до н.е.
Рим
Рим здобув Іспанію, Північну Італію. Карфаген мав знищити свій флот, сплатити контрибуцію.
ІІ Пунічна війна
218 – 201 рр. до н.е.
Карфаген
Рим отримав Сицилію, Карфаген мав сплатити контрибуцію та повернути без викупу полонених
ІІІ Пунічна війна
264 – 241
рр. до н.е.
Рим
Рим став повним володарем Середземномор’я. Карфаген був знищений.



Немає коментарів:

Дописати коментар