вівторок, 14 березня 2017 р.

Біологія 8 кл. Тема: Зорова сенсорна система.

Урок № 45
Тема: Зорова сенсорна система.
Мета уроку: поглибити знання про будову і функції органу зору; розкрити особливості сприйняття світла, кольору та простору; формувати вміння і навички роботи з додатковим матеріалом; виховувати потребу здорового способу життя
Очікувані результати: учні характеризують процеси сприйняття світла, кольору, простору; пояснюють взаємозв’язок будови і функцій зорової сенсорної системи; роблять висновки про роль зорової сенсорної системи у житті людини
Обладнання: підручник, зошит, схеми, відеофрагмент
Тип уроку: комбінований
1.Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1.Індивідуальна робота учнів за картками
2.2. Вправа «Термінологічне лото»
На дошці прикріплені аркуші з номерами, на зворотному боці яких записані терміни. Учні виходять до дошки вибирають аркуш і дають визначення терміну.
Наприклад: акомодація, сітківка, кришталик, рогівка, склера, зіниця тощо.
2.3.Вправа «Так- ні»
1.Допоміжний апарат ока виконує переважно захисні функції.
2.Кришталик має форму двоввігнутої  лінзи
3.Око має три оболонки
4. До допоміжного апарату ока відносять кришталик, повіки, вії, слізні залози
5.Внутрішня оболонка ока - сітківка
6.Склисте тіло – це рідина, яка заповнює порожнину ока
7.Помутніння кришталика спричинює захворювання катаракту
8.Піт, що стікає з лоба, завдяки бровам потрапляє в очі
9.Кришталик може змінювати свою форму
10.Між рогівкою  і райдужкою знаходиться передня камера ока
11.Рогівка – це передня прозора частина ока
12. Повіки та вії захищають око від пилу
Вірні відповіді:
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  так
  ні
 так
   ні
 так
  ні
 так
    ні
так
 так
так
  так
2.4. «Конкурс сенканів»
Учні зачитують сенкани, які  склали вдома
2.5. Вправа «шпаргалка з помилками».
Учні пропонують один одному (сусіду по парті) підготовлену вдома «шпаргалку з помилками» для знаходження та виправлення помилок.
3.Мотивація навчальної діяльності
Поетична хвилинка:
КВІТКОВІ СНИ
Кожній квітці навесні
кольорові сняться сни:
кульбабі сняться жовті,
тюльпанові – червоні,
і дуже-дуже голубі
дзвіночку лісовому.
Бузку бузкові сняться сни,
волошці – волошкові,
ромашці – срібні від роси,
фіалці – фіалкові.
    Анатолій Костецький

     Нас оточує природа зі своєю пишнотою фарб. Навколо нас зелена трава і блакитне небо. Світ повний яскравих квітів, комах і птахів. У житті людини роль кольору велике і різноманітне. Незаперечна і здатність емоційного впливу кольору на психіку людини.
     Більшість людей мають свій улюблений колір. Одним подобається небесно-блакитний, бо він підкреслює їх очі, а іншим зелений, бо він має заспокійливу дію. У будь-якому випадку, колір може багато що сказати про вас.
  Ми знаємо  тільки за допомогою чого людина бачить. Але як відбувається сприйняття кольору – це ще треба з’ясувати..

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
4.Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Сприйняття світла та кольору  (пояснення вчителя, пошукова робота з підручником, повідомлення учня,  бесіда, вправа «Поміркуй», лабораторне дослідження)
2.Сприйняття простору (самостійна робота з підручником, метод «Позначки»)
5.Узагальнення і закріплення знань
5.1. «Закінчи речення»
·         Фоторецептори ока…(колбочки і палочки)
·         Фоторецептори, які забезпечують сприйняття форми і кольору предмета …(колбочки)
·         Розкладом колірного зору називають…(дальтонізм)
·         Оптична система ока утворена…(рогівкою, рідини передньої і задньої камер, кришталиком, склистим тілом)
·         Місце скупчення колбочок називають..(жовтою плямою).
·         Місце виходу зорового нерву із сітківки називається …(сліпою плямою)
·         Основне значення для заломлення світла в оці має…(кришталик)
·         Колір, який  утворюється в результаті змішування трьох основних кольорів: червоного, зеленого та синього…. (білий)
5.2.«Мозковий штурм»
·         Чому в сутінках ми не розрізняємо кольору предметів?
·         Чому учасникам арктичної експедиції або альпіністам, які піднімаються високо в гори, рекомендують носити темні окуляри?
·         Зверніть увагу на те, як пофарбовані стіни класу, шкільні меблі. Це переважно світлі (бежеві, салатові) відтінки. Чому віддають перевагу саме таким кольорам?
6.Підбиття підсумків уроку
Учні самостійно підводять підсумки уроку, формулюють висновки відповідно до завдань уроку
7.Домашнє завдання
7.1.     Завдання для всього класу.
Підручник параграф 43.
Зошит: скласти 3 запитання до вивченої теми
7.2.     Індивідуальні та творчі завдання.
·         Підготувати повідомлення «Порушення зору»

Немає коментарів:

Дописати коментар