вівторок, 14 березня 2017 р.

Біологія 8 кл. Тема: Зорова сенсорна система. Око.

Урок №44
Тема: Зорова сенсорна система. Око.
Мета уроку: сформувати знання про зорову сенсорну систему; встановити взаємозв’язок між будовою та функціями органа зору; сформулювати поняття про оптичну систему ока, акомодацію ока;  сприяти формуванню в учнів наукового світогляду; розвивати логічне мислення та творчу активність учнів; формувати вміння працювати в групах; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих
Очікувані результати: учні називають частини зорового аналізатора; характеризують будову і функції зорової сенсорної системи; пояснюють взаємозв’язок між будовою і функціями ока
Обладнання: підручник, таблиця "Будова ока", презентація, повідомлення учнів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
1.Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1.«Термінологічний диктант»
1.Система , що забезпечує сприйняття і переробку інформації … (сенсорна)
2.Сприймальна частина сенсорної системи .. . (рецептор)
3.Передавальна частина сенсорної системи .. (нерви)
4.Частина сенсорної системи, де відбувається аналіз інформації (підкіркові та кіркові ділянки головного мозку)
5.Рецептори, які збуджуються світлом … (фоторецептори)
6.Рецептори, які реагують на хімічні подразники… (хеморецептори)
7.Рецептори, які збуджуються при  подразненні звуковою хвилею чи дотиком (механорецептори)
8.Рецептори, що отримують інформацію на певній відстані від джерела подразнення (дискантні)
9.Рецептори, які збуджуються лише за безпосереднього контакту подразника з ними (контактні)
10.Рецептори, які сприймають подразнення із зовнішнього середовища … (зовнішні)
2.2. «Мозковий штурм»
·         За яких умов може порушитись діяльність сенсорної системи?
3.Мотивація навчальної діяльності
        Нічого не може бути страшнішим, ніж лишитися зору.
Це - велика образа, вона забирає у людини дев’ять десятих світу.

                                                                                                                                     М. Горький
Слово вчителя
     Якщо можна сперечатися про те, скільки у людини чуттів, то точно відомо, яке з них найголовніше. Зір! «З усіх органів чуття людини око - найвищий дар і чудовий витвір природи. Поети оспівували його, філософи прославляли, а фізики намагалися наслідувати йому, як неперевершеному зразку оптичних приладів», - говорив німецький вчений          Г. Гельмгольц. Це дійсно так, бо 90 % інформації дає нам «сонячний орган» - око.  Саме по собі око - шедевр приладобудування. Навіть неозброєним оком людина побачить вночі свічку на відстані 30 кілометрів. Уявіть собі терези, які були б однаково зручні для зважування вантажних машин і лікарських порошків, і ви одержите далеко не повне уявлення про розмах можливостей ока. Але такий досконалий інструмент, звичайно, має складну будову.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
4.Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1. Значення зору в життєдіяльності людини (повідомлення учнів, складання опорної схеми)
2.Будова зорової сенсорної системи. Допоміжний апарат ока (розповідь вчителя, самостійна робота з підручником,  робота в групах, бесіда)

3.Поняття про оптичну систему ока. Утворення зображення на сітківці ока. (розповідь вчителя, складання опорної схеми)
4.Акомодація (пояснення вчителя, пошукова робота з підручником, лабораторне дослідження)
5.Узагальнення і закріплення знань
5.1. Тестові завдання на встановлення однієї вірної відповіді
1.Зовнішня оболонка ока складається із:
а)склери і рогівки    б) склери і райдужки  в) рогівки і райдужки    г)кришталика і сітківки
2.Оболонка ока, яка пронизана кровоносними судинами:
а)зовнішня   б)середня    в)внутрішня   г)сітківка
3.Частина ока, яка містить пігмент  меланін:
а) кришталик   б) склисте тіло     в)райдужка  г)рогівка
4.Зіниця розміщується всередині:
а) рогівки       б)райдужки     в) сітківки    г) кришталика
5.Світлосприймальна оболонка ока:
а) внутрішня  б)середня     в) зовнішня 
6.Частина ока, яка складається з колагенових і еластичних волокон:
а) рогівка      б) райдужка       в) кришталик        г)склера
5.2.   Інтерактивна гра «Швидка допомога»
Учням пропонується швидко поставити вчителю запитання з тих частин теми, які були незрозумілими або не зовсім зрозумілими
6.Підбиття підсумків уроку
Учитель разом з учнями підводять підсумки уроку.
«Мікрофон»
§  Як би ви оцінили свою роботу на уроці?
Оцінювання учнів
7.Домашнє завдання
7.1.     Завдання для всього класу.
Підручник параграф у підручнику
7.2.     Індивідуальні та творчі завдання.
·            Підготувати повідомлення на тему «Дальтонізм»

Немає коментарів:

Дописати коментар