Біологія 7 клас Дата________
Тема: Вроджена і набута поведінка
Мета: сформувати
знання учнів про вроджену і набуту поведінку тварин; розглянути біологічне
значення вродженої та набутої поведінки; розвивати вміння порівнювати,
установлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати власну думку; формувати
навички самоаналізу; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.
Обладнання:
зошит,
підручник, комп’ютер
Тип
уроку:
комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Привітання
учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
Бесіда за запитаннями:
1. Що таке поведінка?
2. Які методи використовують для вивчення
поведінки тварин?
3. Які особливості поведінки тварин можна
вивчити за допомогою методу спостереження?
4. Які особливості методу обхідного шляху?
5. З якою метою використовують метод лабіринтів?
6. Які експерименти включає метод «проблемної
клітки»?
2.3. «Поміркуй».
Установити, який метод вивчення поведінки тварин зображений на малюнку.
Схарактеризувати цей метод.
«Термінологічне лото».
На дошці прикріплені аркуші з номерами, на зворотному боці яких записані
терміни. Учні виходять до дошки вибирають аркуш і дають визначення терміну.
Наприклад: поведінка, етологія тощо.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Слово вчителя
Людина завжди
виявляла цікавість до поведінки тварин, ще з найдавніших часів спостерігаючи за
ними. Уже перші мисливці, безсумнівно, уважно вивчали поведінку своєї здобичі,
про що свідчать численні малюнки на стінах печер.
Наші пізнання про всі ці явища
можна вважати вкрай мізерними. Проте ми вже починаємо розуміти, що, з одного
боку, поведінка більшості тварин достатньо добре запрограмована від народження,
а з другого боку, часто необхідні різноманітні «уточнюючі інструкції»,
зумовлені впливом зовнішнього середовища, для того щоб поведінка дорослого
індивідуума стала такою вражаюче дієвою.
Повідомлення
теми уроку.
Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІV. Засвоєння нового матеріалу
1. Вроджена
поведінка тварин
Запитання до учнів:
— Пригадайте, які форми поведінки характерні для тварин.
— У які дві групи їх можна об’єднати?
(Обговорення відповідей учнів.)
Розповідь вчителя
Усі форми поведінки тварин можна об’єднати у дві групи — вроджені та
набуті. Харчова поведінка й міграції належать до вродженої форми поведінки.
Прикладом набутої поведінки може слугувати навчання — процес набуття організмом
власного досвіду. Так, дорослі птахи навчають пташенят знаходити їжу та уникати
небезпеки.
Учитель пропонує учням навести
інші приклади навчання. Обговорення відповідей учнів.
Пристосування організмів до умов існування зумовлюють не тільки різні форми
поведінки, а й особливості їхньої будови, процесів життєдіяльності, що
забезпечують можливість існування організмів у певних умовах довкілля. Так,
наприклад, тварини із захисним забарвленням або формою тіла стають менш
помітними для ворогів. У нашій місцевості багато птахів та звірів, які змінюють
темне літнє забарвлення на світле зимове, пристосовуючись таким чином до барв
довкілля. І навпаки, забарвлення і поведінка тварин можуть бути дуже помітними.
Запитання до учнів:
— Наведіть приклади тварин, забарвлення і поведінка яких можуть бути дуже
помітними. Яке вони мають значення?
Очікувана відповідь учнів:
Яскраво забарвлені отруйні (колорадський жук, сонечко) або жалоносні (оси,
бджоли) комахи «сповіщають» про небезпеку зустрічі з ними. А погрозливі пози
різних змій та хижаків відлякують ворогів.
Доповнення вчителя
Разом з тим привабливе яскраве забарвлення та специфічна поведінка
забезпечують гуртування тварин у зграї або зустріч особин різних статей.
Розповідь учителя
Під час ознайомлення із життям бджіл, мурах та інших
тварин ми переконуємося в тому, що їхні дії доцільні. Це стосується
сигналізації у бджіл, розведення попелиць мурашками тощо. Наприклад, якщо
бджола знайшла квітучі рослини, багаті на нектар, вона, повернувшись до вулика,
починає описувати на стільнику фігури, що нагадують цифру 8; черевце її при
цьому коливається. За фігурами такого своєрідного «танцю» інші бджоли
визначають, на яку відстань і в якому напрямку потрібно летіти за нектаром.
Коли бджоли прилетять до вказаного місця медозбору, вони сідають лише на ті
квітки, запах яких був зафіксований на тілі бджоли-розвідниці. Деякі види
робочих мурашок розводять попелиць і доглядають за ними, оскільки
використовують їхні солодкі екскременти як їжу. Окремі тропічні види мурашок
вирощують під землею цвілеві гриби, що є кормом для їхніх личинок. Усі ці дії комах настільки доцільні, що можна подумати
про їхню свідому діяльність. Насправді ж це пов’язано з інстинктами.
Інстинкти — це ланцюг послідовних безумовних рефлексів, що є
однією з форм пристосування тварин до умов життя. Це природжена форма поведінки
тварини. Інстинкти характеризуються стереотипністю дій, поштовхом для яких є
зовнішні подразнення. Тому, якими б складними не були інстинкти, це завжди
шаблонна, автоматична поведінка за генетично заданою програмою.
«Мозковий
штурм»
— Спрогнозуйте наслідки зміни хоча б однієї із зовнішніх
умов, що діють на тварин.
Очікувана
відповідь учнів:
Зміна хоча б
однієї із зовнішніх умов цього поетапного процесу призводить до того, що
інстинкт може не спрацювати.
Розповідь
учителя
У незмінюваних умовах інстинкти корисні, однак несвідомі,
автоматичні дії стають марними в разі зміни ситуації. Цю особливість інстинктів
можна проілюструвати таким прикладом. Оса сфекс виявляє турботу про своє потомство, яка полягає
в послідовних, доцільних діях: вона будує гніздо-нірку, заготовляє живих комах
— корм для своїх личинок. Оса паралізує здобич уколом жала в скупчення нервових
клітин, на здобич відкладає яйця, після чого нірку замуровує. На цьому турбота
про потомство завершується. Проте, якщо звичний хід подій порушити — видалити з
гнізда вміст у той час, коли оса вже розпочала його замуровувати, навіть якщо
«пограбувати» гніздо в її присутності, оса старанно завершить його мурування.
2. Набута поведінка тварин
«Мозковий
штурм»
— Чи здатні безумовні рефлекси та інстинкти забезпечити
повне пристосування тварин до умов існування, що постійно змінюються?
— За допомогою чого досягається це пристосування?
(Обговорення
відповідей учнів.)
Розповідь
учителя
Тварини не можуть успішно пристосовуватися до середовища,
яке змінюється, опираючись лише на вроджені форми поведінки — інстинкти.
Ускладнення життя тварин призводить до того, що провідного значення починає
набувати новий, більш досконалий тип поведінки, який дозволяє тварині відносно
легко пристосуватися до змін навколишнього середовища. Цей тип поведінки —
навички.
Самостійна
робота учнів з підручником
Запитання для опрацювання:
— Що таке навички?
— Що є фізіологічною основою навичок?
— Як виробляються навички?
Навичка — це спосіб поведінки, набутий в індивідуальному
житті і закріплений у результаті вправ. Фізіологічною основою навичок є умовні
рефлекси. Навички з’являються на більш високому рівні розвитку тварин. Це більш
пластична форма поведінки порівняно з інстинктом, тобто вона може змінюватися під
впливом зовнішніх умов. Виробляється навичка поступово, у результаті
багаторазових повторень правильно виконаних дій.
Це цікаво
• Відомий
дресирувальник Володимир Дуров, підкріплюючи їжею бажані рухи тварин, виробив у
них навички складних дій. На його славнозвісній залізниці мавпа була
машиністом, поросята — кондукторами, білі щури й кролики — пасажирами.
Розповідь
учителя
Прикладом навичок є пристосування тварин до
місцевості. Так, вовки йдуть навперейми своїй жертві у полі, а в лісі вони
нападають із засідки. Таким чином, якщо в основі інстинктів лежать безумовні
рефлекси, то навички базуються на вже набутих, умовних рефлексах. Але й навички
з точки зору пристосування організму до навколишнього середовища мають істотні
недоліки, пов’язані з тим, що вони виробляються протягом тривалого часу шляхом
спроб і помилок. Часто такого часу тварина не має і гине. Тому потрібна
досконаліша форма пристосування, що забезпечила б відносно безпечне її
існування. Уже на стадії тваринного світу виникають задатки складнішої
поведінки — інтелектуальної.
Повідомлення
учня «Інтелектуальна поведінка тварин».
V. Узагальнення і закріплення знань
5.1. Фронтальна
бесіда.
1. Що таке інстинкт?
2. Наведіть приклади інстинктивної поведінки
тварин.
3. Що таке навички? Як вони формуються у тварин?
4. Наведіть приклади навичок у тварин.
5.2. «Мозковий
штурм».
— У чому полягає різниця між
безумовним рефлексом та інстинктом? Наведіть приклади.
— У чому
полягає різниця між інстинктом і навичками? Наведіть приклади.
5.3. «Творча
лабораторія».
— Запропонуйте схему вироблення
навички в домашніх тварин.
5.4. «Поміркуй».
Мурашиний лев, щойно вилупившись з яйця, виповзає на мурашину
доріжку, що приваблює його запахом
мурашиної кислоти. Там він вибирає суху піщану ділянку, на якій викопує ямку,
де ховається. Коли мурашка потрапляє до
ямки, від неї неминуче скочується вниз
кілька піщинок, що падають на голову мурашиного лева, який при цьому сильним
рухом голови викидає струмінь піску саме в
той бік, звідки на нього посипалися піщинки, і збиває мураху. Та падає прямо в розкриті щелепи
мурашиного лева, якому залишається лише
задовольнити свою потребу в їжі.
Як пояснити таку поведінку
мурашиного лева?
VІ. Підбиття підсумків уроку
Учитель просить учнів визначити
результати уроку, назвати найбільш цікаві факти, що розглядалися на уроці.
VІІ.
Домашнє завдання
Опрацювати відповідний пароаграф підручника
Індивідуальні
та творчі завдання.
Провести дослідження на тему
«Спостереження за поведінкою тварин» (на прикладі домашніх тварин) за
інструкційною карткою. Результати дослідження оформити в робочому зошиті.
(Рекомендації щодо лабораторного дослідження наведені в методичних матеріалах.
Термін виконання — 2 тижні.)
Тема. Спостереження за поведінкою тварин.
Мета: вивчити поведінку тварин на прикладі домашніх тварин:
кішки, собаки.
Обладнання: домашні тварини.
Хід роботи
1. Установіть, як
ваші домашні тварини реагують на запахи та звуки. Заповніть таблицю:
Тварина
|
Реакція на запах їжі
|
Реакція на музику
|
||
м’ясо
|
цибуля
|
класична
|
рок
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Тиждень
годуйте тварину двічі на день в один і той самий час. Після проходження цього
терміну не давайте їжу тварині у визначений час. Поспостерігайте за реакцією
тварини і зробіть висновки.
3. Результати спостереження запишіть у
зошит
Немає коментарів:
Дописати коментар