Урок ___________ Дата___________
Тема: Слухова сенсорна система. Вухо.
Мета уроку: сформувати поняття про слухову сенсорну систему, її основні частини і функції, визначити відповідність будови органу слуху його функціям; розвивати творче мислення, пізнавальні здібності учнів, вміння працювати з підручником та додатковою літературою, аналізувати, робити висновки; здійснювати естетичне виховання учнів
Обладнання: підручник, таблиця, презентація
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
1.Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. Вправа «Вірю – не вірю»
1.Порушення зору, пов’язане з нерівномірним заломленням світла рогівкою чи кришталиком називається астигматизмом.
2.В короткозорому оці зображення предметів виникають перед сітківкою.
3.Оптична система ока складається з кришталика, рогівки,рідин передньої і задньої камер та сітківки.
4.Для виправлення короткозорості носять окуляри з двоопуклими лінзами.
5.Одиниця вимірювання заломлю вальної сили лінз називається діоптрією.
6.Основне значення для заломлення світла в оці має склисте тіло.
7.Під час читання підручник необхідно розміщувати на відстані 30-35 см від очей.
8.Приячиною набутою короткозорості може стати нестача вітамінів у їжі.
9.В далекозорому оці зображення предметів виникають позаду сітківки.
10.Під час розглядання близько розташованих предметів кришталик стає опуклішим.
11. Для виправлення далекозорості носять окуляри з двоопуклими лінзами.
12.Під час розглядання віддалених предметів кришталик стає сплощеним.
Вірна відповідь:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
+
|
+
|
-
|
-
|
+
|
-
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
2.2.Робота біля дошки:
1 учень:Намалюйте та поясніть схему заломлення променів в нормальному оці.
2 учень: Намалюйте та поясніть схему заломлення променів в далекозорому оці.
3 учень: Намалюйте та поясніть схему заломлення променів в короткозорому оці.
2.3.«Цікаві запитання»
· Як користуватися біноклем людині, яка носить окуляри, - з окулярами чи без них?
· Яка людина краще бачить під водою – далекозора, короткозора чи з нормальним зором?
- Чому незначна короткозорість у дорослої людини вигідна?
- Чому шкідливо читати в транспорті?
2.4. Учні обмінюються із сусідом по парті кросвордами, що склали вдома і розгадують їх.
3.Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
…Я чую бравурні співи пташок, шурхіт пшениці ростучої,
Балачку пломінців, тріскотіння дров, що варять мені страву,
Я чую улюблений мій звук, звук людського голосу,
Чую звуки, що ринуть разом, поєднані, злиті чи один за одним,
Звуки міста і звуки, що за містом, звуки дня і ночі,
Балакучість юнаків з тими, кому вони до вподоби.
Гучний регіт робочого люду за столом,
Лють розірваної дружби, хворого тихий лепет...
Волт Вітмен
Все життя людина чує звуки: щебетання птахів, шум морської хвилі та дощу, приємне лепетання малюка.
· Які асоціації у вас виникають, коли чуєте слово «звук»? (побудова асоціативного куща)
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
4.Засвоєння нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1.Значення слуху. Еволюція органа слуху (розповідь вчителя, бесіда, складання опорної схеми, повідомлення учня)
2.Будова слухової сенсорної системи (розповідь вчителя, робота в творчих групах, заповнення таблиці, бесіда, лабораторне дослідження) з використанням презентації
5.Узагальнення і закріплення знань
5.1. «Закінчи речення»
· Орган слуху людини складається із…(трьох відділів)
· На межі між зовнішнім і середнім вухом знаходиться …(барабанна перетинка)
· Середнє вухо з внутрішнього боку обмежене …(перетинкою овального вікна)
· Коваделко з’єднується із стремінцем …(суглобом)
· Порожнина середнього вуха з’єднана з носоглоткою …(слуховою трубою)
· Головну функцію в лабіринті виконує …(завитка)
· Звукосприймальний апарат органа слуху… (кортіїв орган)
· Порожнина внутрішнього вуха заповнена…(рідиною)
· Вухо людини здатне сприймати звукові коливання у діапазоні …( від 16 до 20 тис. Гц)
5 5.2. "Зроби позначення"
__________________________
5 5.2. "Зроби позначення"
__________________________
___________________________
_________________________
___________________________
__________________________
__________________________
_________________________
__________________________
__________________________
6.Підбиття підсумків уроку
_________________________
___________________________
__________________________
__________________________
_________________________
__________________________
__________________________
6.Підбиття підсумків уроку
Складання Т- схеми до уроку
Т
Я знав
|
Я дізнався
|
7.Домашнє завдання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник: опрацювати відповідний параграф
7.2. Індивідуальні та творчі завдання.
· Підготувати повідомлення на тему «Захворювання органа слуху», «Шкідливий вплив гучної музики на слух і нервову систему людини»