вівторок, 2 лютого 2016 р.

Людина і світ Урок №5 Тема Поняття «конфлікт». Місце конфліктів у людському спілкуванні




Урок № 5                                   Дата 12.11. 2015 р.
Тема: Поняття «конфлікт». Місце конфліктів у людському спілкуванні
Мета: - забезпечити  засвоєння  моделі  конфлікту;
- сприяти засвоєнню типів конфліктів, використовуючи для пояснення конкретні приклади типів конфліктів; 
- показати,  які  шляхи виходу з конфліктів існують;
- розвивати вміння відстоювати та аргументувати свою позицію;
- формувати конфліктну компетентність і здатність до толерантної поведінки.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, зошит, ручка, презентація
Епіграф уроку
Конфлікти – це норма життя.
Якщо у вашому житті немає конфліктів, перевірте чи є у вас пульс.
Ч. Ліксон
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання з учнями, підготовка до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Бесіда за запитаннями
1. Дати визначення поняттю «стереотип».
2. Як ви вважаєте, яку роль відіграють стереотипи в житті людини та суспільства?
3. Наведіть приклади позитивних, нейтральних та негативних стереотипів
4. Розкрийте значення понять дискримінація, ксенофобія, расизм.
5. Чи впливають упередження на суспільну думку? Відповідь обґрунтуйте, наведіть приклади.
6. Чи вважаєте ви, що толерантність – основна ознака громадянина? (Слайд)
Вправа «Факти чи стереотипи»
1. Повні люди – привітні.
2. В Україні проживає понад 100 національностей.
3. Усі шведи – світловолосі.
4. Політики – люди безчесні.
5. Усі українці люблять сало.
6. Більшість інвалідів не можуть займатися спортом.
7. Усі президенти України – чоловіки старші за 35 років.
8. Темношкірі більш схильні до занять спортом, ніж до інтелектуальної праці.
9. Араби – люди імпульсивні.
10. Яблуні цвітуть навесні. (Слайд)
Відповіді: 1.С; 2.Ф;3.Ф;4.С; 5.С; 6.Ф; 7.Ф. 8.С; 9.С; 10.Ф.
ІІІ. Мотивація навчально-пізавальної діяльності
Діти часто вважають, що батьки їх не зможуть зрозуміти, бо «відстали від життя». Це стереотип, який побутує багато століть. Подолання стереотипів – справа нелегка. Це не завжди вдається, і тоді виникають конфлікти.
Оголошення теми та завдань уроку (Слайд)
ІV. Вивчення нового матеріалу
? – 1) Як ви розумієте поняття «конфлікт»?
2) Чи вважаєте ви себе конфліктною людиною?
3) Чи були учасником конфліктів? Чому виникали ці конфлікти?
Учитель: Конфлікти – це зіткнення протилежних, несумісних одна з одною потреб, інтересів, ціннісних орієнтацій, соціальних установок, планів, позицій, думок, поглядів суб’єктів взаємодії в міжособистісних та соціальних стосунках.
Розповідь вчителя супроводжується показом слайду презентації, схема записується у зошит.
Види конфліктів:
1. Антагоністичні (непримиренні)
2. Неантагоністичні                               Д/З: написати приклади кожного з видів
3. Віртуальні
Наука, яка займається вивченням конфліктів та методиками їх попередження і вирішення називається конфліктологія.
Типи конфліктів (слайд)

Визначте, причини конфліктів уихдані ситуацій:
1. Сім’я має один телевізор. Увечері через нього виникають суперечки: дружина хоче дивитися серіал, а чоловік футбол.
2. Суперечка між віруючими та атеїстами щодо факту існування Бога.
3. Учні вирішили, що під час дискотеки музичним супроводом буде реп. Класний керівник категорично роти, оскільки реп їй не подобається.
4. Світові війни
5.Сімя виграла в лотерею гроші і сперечається, що купити.
6. До класу прийшов темношкірий новачок. З ним ніхто не хоче сидіти за однією партою, а парт не вистачає.
Д/З Написати приклади всіх типів конфліктів
Відшукайте шлях виходу із конфлікту
Сім’я має один телевізор. Увечері через нього виникають суперечки: дружина хоче дивитися серіал, а чоловік футбол.
Вчитель: Існує три шляхи виходу з конфлікту:
1.  Конструктивний         (гумор,   поступки,     компроміс,     співробітництво, усвідомлення позиції сторін).
2.   Деструктивний   (погроза,   насильство,   брутальність,   приниження, перехід на особистості, розрив відносин).
3.  Ігнорування (відхід від розв’язання проблеми).


Самостійна, індивідуальна робота з підручником
1. Що потрібно, щоб успішно розв’язати конфлікт.
2.Засоби розвязання конфліктів на міжособистісному та груповому рівнях.
3. Правила та норми спілкування

Учні звітуються.
Учитель: Різновидом політичного конфлікту є міжнародний конфлікт.
Розрізняють такі типи міжнародного конфлікту:
1. Дипломатичний
2. Збройний
3. Військовий
4. Війна
20 грудня 2006 р. Генеральна Асамблея ООН у резолюції, присвяченій проведенню першого Десятиріччя ООН з боротьби за ліквідацію злиднів, проголосила Міжнародний день солідарності.
Запис поняття «солідарність» у зошити с.47
Невідємною складовою нашого життя  є конкуренція.
? – Чи сприяє конкуренція соціальному прогресу?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прокоментуйте ситуацію (підручник с. 49)
VІ. Узагальнення і систематизація
Запитання 1-5 с. 49
VІІ. Підсумки уроку, повідомлення домашнього завдання
Опрацювати тему ІV;
вивчити конспект;
написати приклади видів і типів конфліктів.

Немає коментарів:

Дописати коментар