Урок №23
Дата 25.02
Тема. США в 1877-1900 рр. Економічне
піднесення країни, зростання впливу
великих корпорацій. Політичне життя, становлення антимонопольного
законодавства. Расова політика, юридичне оформлення сегрегації на Півдні.
Робітничий рух
Мета:
-
показувати на карті основні індустріальні центри
США;
-
визначати причини економічного піднесення
країни;
-
висвітлювати основні напрями
соціально-економічного і
політичного
розвитку США в останній третині ХІХ
ст.;
-
порівнювати
економічний розвиток США
з країнами Європи;
-
називати
напрями територіальної та
економічної експансії США;
-
розвивати вміння аналізувати отриману
інформацію;
-
виховувати зацікавленість до вивчення розвитку
інших країн (США)
Тип
уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
підручник,
атлас «Країни Америки наприкінці XІX ст.», картки із завданнями, історичні
документи, презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Привітання учнів. Підготовка до уроку
II.
Перевірка та актуалізація опорних знань учнів
1.
Заповнити пропуски у тексті: вправа «12 речень». Самоперевірка за
поданим зразком
США середини ХІХ ст. була __ на
чолі з президентом, який обирався на __. З перших 16 президентів 11 були
представниками __. Обрання президентом
США республіканця __
означало для їх опонентів __
втрату свого впливу
в уряді. Упродовж
грудня 1860– 1861 рр. зі складу
США вийшло __ штатів, які утворили __ й обрали
своїм президентом багатого плантатора __. У 1861 р. між Північчю і
Півднем почалася __.
Найголовнішим завданням війни
було __. Після
прийняття закону про
__ почалася роздача
вільних земель усім бажаючим. У 1863 р. наступом армії
Півночі почався новий етап війни, який завершився __ Конфедерації.
Відповіді: Республікою, 4 роки, Півдня,
Лінкольна, консервато-
рів, 8, Конфедерацію південних штатів, Д.
Девіса, громадянська вій-
на, скасування рабства, гомстеди,
розгромом.
III. Мотивація навчальної діяльності
Метод «Коло ідей»
Учні визначають «цікавинки» уроку:
• з’ясувати причини перетворення США в
індустріальну країну — світового лідера
та шляхи, яким вони цього досягли;
• оцінити
внутрішньо- та зовнішньополітичні пріоритети
американської політики, основні
напрями політичного курсу
американських президентів.
Оголошення
теми та завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.
Економічне піднесення США (розповідь учителя та складання тез «Причини
перетворення США на світового економічного лідера».
• Багаті природні ресурси і родючі землі.
• Вигідне географічне положення.
• Відсутність митних кордонів.
• Трансконтинентальні залізниці.
• Іноземні інвестиції в економіку США.
• Наявність великої кількості робочих рук
переселенців.
• Ліквідація рабства.
• Розвиток нових галузей: сталевої,
нафтопереробної, автомобільної.
• Використання досягнень технічного
прогресу.
• Фермерський шлях розвитку сільського
господарства.
• Концентрація виробництва та капіталу.
2. Антимонопольна політика держави
Фронтальна
бесіда
1. Що таке монополія?
2. Які форми монополій вам відомі? Які види
монополій були найбільш поширеними в європейських країнах?
Метод
«Вибери головне»
Формулювання причин, змісту
та наслідків антимонопольного
законодавства
(закон Шермана (1890)) за розповіддю вчителя.
«Справедливий курс» Т. Рузвельта
Робота
у малих групах
Обговорення питання «“Справедливий курс” Т. Рузвельта».
Презентація роботи груп.
Фіксація положень презентацій у таблиці.
№ учня
|
Питання,
що досліджується
|
Результат дослідження
|
1
|
Суть
закону
|
|
2
|
Ставлення
до монополій (трестів)
|
|
3
|
Розв’язання
робітничого питання
|
|
4
|
Охорона
природних багатств
|
|
Зовнішньополітичний
курс
|
Формулювання власного судження (3–4
учні).
Проміжний висновок: перетворення,
здійснені на початку ХХ ст., надали
економіці країни більшої збалансованості та динамізму, призвели США до
економічного розквіту і світового лідерства.
Зовнішня політика США наприкінці ХІХ ст.
Вправа на повторення «Одна фраза»
Учні мають однією
фразою висловити суть
основних положень «доктрини Монро».
Робота над опорним конспектом
За
розповіддю учителя учні складають опорний конспект «експансійна політика США».
Робота з історичною картою
За
допомогою карти історичного атласа показати:
а) країни, що перебували під
впливом США;
б) напрями збройних інтервенцій
США;
в) території, захоплені США
внаслідок іспано-американської війни.
Суспільні рухи (расова сеґреґація,
суфражизм, робітничий рух)
Робота в малих групах
За алгоритмом: причини, вимоги,
прояви, наслідки — учні виконують завдання.
1-а група: характеристика робітничого руху;
2-а група: характеристика жіночого руху;
3-я група: расова сеґреґація.
Стисла інформація груп.
V.
Узагальнення та систематизація нових знань і умінь
Складання схеми «Основні
напрями зовнішньої політики США»
Доктрина «відчинених дверей»;
Захоплення колоній
Військова експансія
Політика «великої палиці»
«Доктрина Монро»
«Дипломатія долара»
Бесіда
1. Які чинники забезпечили США
лідерство у світі?
2. Як вплинула ліквідація рабства
та масова імміграція на економічний розвиток країни?
3. Чим була зумовлена поява
антимонопольного законодавства?
4.
Чому експансія США
обмежувалася Латинською Америкою та
Азією?
5. Чому в
демократичних США спостерігалися порушення
прав людини?
VІ.
Підбиття підсумків уроку.
Метод «5 речень»
Формулювання висновків «Головні
досягнення США у
1877–
1900
рр.».
1. Ліквідація рабства та реконструкція
Півдня сприяли економічному піднесенню країни.
2. Використання новітніх
досягнень науки та
техніки призвели США до світового
лідерства.
3. Бурхливий економічний розвиток,
зростання монополій зумовили проникнення американського капіталу до Китаю та в
зону Тихого океану.
4.
Президентство Т. Рузвельта
— початок формування
правової держави.
5. Наслідок активізації
суспільних рухів — утворення профспілок, надання права голосу жінкам, перші успіхи у
боротьбі проти расової сеґреґації.
VІІ. Домашнє завдання
1.
Опрацювати текст параграфа, вивчити нові історичні поняття та дати.
3. Випереджальне завдання:
підготувати повідомлення за темами:
• 1: «Земська реформа»;
• 2: «Судова реформа»;
• 3: «Міська реформа»;
• 4: «Військова
реформа»;
• 5: «Реформа освіти»;
• 6: «Фінансова
реформа».
Немає коментарів:
Дописати коментар