пʼятниця, 15 січня 2016 р.

Урок №34 Тема: Боротьба демосу із знаттю. Грецька тиранія



Урок №34                       Дата ________
Тема: Боротьба демосу із знаттю. Грецька тиранія
Мета:  розглянути особливості відродження господарського і культурного життя в грецьких полісах;  визначити причини та наслідки боротьби демосу з аристократією; зясувати  причину появи «драконівських законів»;  встановити наслідки  встановлення тиранії; розвивати вміння висловлювати власну думку; виховувати  інтерес до  минулого народів світу.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, зошит, ручка,  ілюстрації, відео, атлас
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання учнів. Підготовка до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Хто такий Гомер?
2. Автором яких творів є Гомер?
3. Про що йде мова  у цих творах?
Вправа «Закінчити речення»
1. Основними сільськогосподарськими заняттями греків за часів Гомера були….
2. Давні греки користувалися такими знаряддями праці як:…
3. Вирощували такі сільськогосподарські культури….
4. Мали в господарстві таких свійських тварин …., а як тяглову силу при оранці використовували ….
Перевірка роботи в контурній карті
Які племена проживали на території Греції? Покажіть їх розселення
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
? – Як називали себе жителі Греції? (елліни)
? – Чи довго тут проживали ці жителі? (їх витіснили ахейці)
? – Засновником яких цивілізацій стали ці племена? (Мінойської та Ахейської)
? – Чому загинули ці цивілізації? (Захопили ці території племена дорійців)
? – Як називалися поселення цих племен? (поліси)
Сьогодні ми розглянемо життя дорійців в грецьких полісах. Оголошення теми та завдань уроку.
IV.  Вивчення нової теми
План
1. Відродження господарського та культурного життя в грецьких полісах
2. Боротьба демосу зі знаттю
3. Поява писаних законів
4. Ранньогрецька тиранія
1. Відродження господарського та культурного життя в грецьких полісах
Учитель: Поява нових міст (полісів), які заснували племена дорійців посприяла відродженню господарського та культурного життя. Кожен поліс характеризувався:
ü     своєю територією
ü     наявністю органів управління
ü     наявністю війська
ü     карбуванням власної монети
ü     наявністю законів
(Учитель роздає малюнок Поліс)
Завдання: розгляньте ілюстрацію. ?- Що на ній зображено?
У центрі полісу знаходилась торгова площа – агора. (Відшукайте на малюнку її)
Навколо площі споруджувались громадські будівлі, храми, жертовники, які у деяких полісах розташовувалися на пагорбі – акрополі.( Відшукайте їх на малюнку)
Жителі полісів – це громадяни, які мають право на земельне володіння, і мають обовязок підтримувати свою громаду. Всі громадяни поділялися на:
ü     вільних громадян
ü     рабів
У Греції  налічувалось десятки полісів. Наймогутніші – Афіни, Спарта, найбагатший поліс – Коринф (показ на карті)
2. Боротьба демосу зі знаттю
Учитель: серед громадян були аристократи – привілейований прошарок населення, котрий мав виняткові права, переваги порівняно з іншими верствами суспільства. Інші жителі: землероби, ремісники, торговці – це був народ – демос.
Аристократи захоплювали землеволодіння, за несплату боргів просте населення потрапляло в боргове рабство, не допускали демос до керівних посад полісу.
? – Чи сподобається демосу таке ставлення з боку аристократів?
Вони розпочинають боротьбу вимагаючи…
? – Що ж вони будуть вимагати????
(Розгляд схеми с. 135)
Частині полісів вдалося відстояти права демосу, в інших – продовжувалось панування аристократів.
3. Поява писаних законів
Учитель:результатом боротьби демосу і аристократії була поява писаних законів.
Завдання: опрацювати пункт у підручнику с. 135
? – Чому зявилися закони?
? – Яку кару передбачали закони?
? – Хто є автором законів?
? – Коли їх записано?
? – Яке значення вони мали?
(Запис у зошити) У 621 р. до н. е. в Афінах Драконтом (найважливішим урядовцем) створено драконівських законів.
4. Давньогрецька тиранія
Навіть поява законів не ліквідувала суперечностей аристократів з демосом. Встановлюється тиранія.
Робота з підручником
Опрацювати поняття «тиранія»
Тирани захищали інтереси демосу, висилаючи аристократів, їх майно перехоило у державну скарбницю (перегляд відео фрагмента)
V. Закріплення нових знань
Кросворд (додаток)
Чи правильне твердження?
1. Демос вимагав від аристократів перерозподілу земель, відмінни боргового рабства, права брати участь в управлінні державою.
2. Афіни та Спарта були найслабшими полісами.
3. Драконівські закони написані у 621 р. до н. е.
4. Тирани ставали на захист аристократів.
5. Землероби могли потрапити в рабство до аристократів за те, що не могли віддати їм борг.
VІ. Узагальнення і систематизація
Бесіда за запитаннями
1. Що таке поліс? Назвіть найбільші поліси Греції.
2. Чому розпочалась  боротьба між демосом та аристократією?
3. Назвіть значення писаних законів у Греції.
4. Проти кого була спрямована влада тираів?
VІІ. Підсумки уроку, оголошення домашнього завдання
Вивчити параграф 29, завдання для домашнього опрацювання с. 136

Урок №33 Давньогрецьке суспільство за поемами Гомера



Урок №33                                                      Дата_____________
Тема: Давньогрецьке суспільство за поемами Гомера
Мета: з’ясувати про що можна дізнатися з поем Гомера; розглянути фрагменти творів Гомера та визначити як автор описував розвиток сільського господарства; охарактеризувати значення полісів для суспільства Греції; розвивати вміння аналізувати, порівнювати набуту інформацію; виховувати повагу до культури та надбань інших народів світу.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, зошит, ручка, картки, презентація, атлас
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2 учні працюють з кросвордами  (Додаток)
Вправа «Ланцюжок запитань»
1. Які цивілізації Греції ви вивчили?
2. Коли виникла Мінойська цивілізація?
3. У якому столітті виникла Ахейська цивілізація?
4. Показати в атласі обидві цивілізації.
5. Розповісти про відкриття Ахейської цивілізації.
6. Що свідчить про войовничість, розвиток сільського господарства, торгівлі в Ахейській цивілізації?
7. Як загинула Ахейська цивілізація?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Пригадайте, що надихнуло археологів Еванса та Шлімана розпочати розкопки? (Міф про Тесея та поема гомера «Іліада»)
Сьогодні ми  ознайомимось детальніше як Гомер у своїх поемах «Іліада» та «Одіссея» описував грецьке суспільство.
Оголошення теми і завдань уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Гомер і його часи (розповідь вчителя супроводжується показами слайдів)
Гомерівський період – XI-IX ст.
Гомер – сліпий поет-мандрівник, якого супроводжував поводир. (розгляньте малюнок с. 125). Написав поеми «Іліада» та «Одіссея»
2. Давньогрецьке суспільство за поемами Гомера
Дорійські племена, що підкорили Грецію, жили невеликими родовими общинами. Керував общиною – басилевс. Об’єднання кількох родів називається фратрія. Інколи багато дорійських племен об’єднувалися у філи. Заможна верхівка роду – аристократія (басилеї). Поступово філи обєднувалися і стали основою для виникнення невеликих міст-держав – полісів. Перегляд відео фрагмента.
? – Про що ж розповідав автор у поемах «Іліада» та «Одіссея»?
(Учитель роздає картки.
Картка №1. Зміст «Іліади»
Картка №2. Зміст «Одіссеї», а також додатково опрацювати  с.126-128
? – 1) Про які історичні події оповідають поеми?
2) Що ви дізналися про господарську діяльність
Вправа «Закінчити речення»
1. Основними сільськогосподарськими заняттями греків за часів Гомера були….
2. Давні греки користувалися такими знаряддями праці як:…
3. Вирощували такі сільськогосподарські культури….
4. Мали в господарстві таких свійських тварин …., а як тяглову силу при оранці використовували ….
V. Узагальнення і систематизація знань
Бесіда за запитаннями
1. Хто такий Гомер?
2. Автором яких творів є Гомер?
3. Про що йде мова  у цих творах?
4. Що таке поліс? Назвіть основні поліси Еллади та покажіть їх на карті.
VІ. Підсумки уроку, оголошення домашнього завдання
Вивчити §27, запитання та завдання с. 129